Жовчнокам’яна хвороба

Жовчнокам’яна хвороба

Жовчнокам’яна хвороба (ЖКХ) — захворювання, яке виникає внаслідок утворення каменів у жовчному міхурі, загальній жовчній чи внутрішньопечінкових жовчних протоках. Це призводить до запалення жовчного міхура — холециститу чи інших гострих станів.

Жовчний міхур — це невеликий грушоподібний орган з правого боку живота, розташований під печінкою. У ньому міститься жовч, яка потрапляє у тонкий кишківник.

Складається ця травна рідина з компонентів, частина з яких (холестерин, білок, кальцієва сіль, жовчний пігмент) може випадати в осад, накопичуватися й утворювати згустки — це і є жовчні камені. Вони можуть варіюватися за розміром: від дрібних, як пісок, до великих, як м’яч для гольфу; та кількістю. Деякі люди мають лише один жовчний камінь, інші одночасно можуть мати три, п’ять чи іншу кількість утворень.

Симптоми жовчнокам’яної хвороби

Основні клінічні прояви ЖКХ мають такі варіанти:

 • камененосіння — латентна жовчнокам’яна хвороба без симптомів;
 • диспептичний прояв захворювання, полягає в розладі роботи жовчного міхура. Основні симптоми — нудота, блювання, порушення травлення;
 • больова форма, основним виявом котрої є напади різкого болю;
 • онкологічна.

Лікування потребують пацієнти, які скаржаться на біль, викликану каменями у жовчному міхурі, іноді при цьому варіантом лікування є операція з видалення жовчного міхура. Водночас хвороба може проходити зовсім безсимптомно. В таких випадках камені, які не викликають жодних неприємних відчуттів, потребують лише діагностики та періодичного огляду. А пацієнт може обійтися без хірургічного втручання.

 Як вже було сказано — жовчні камені можуть не викликати больових симптомів. Проте, у випадку, коли жовчний камінь потрапляє в протоку, він викликає її закупорення. Як наслідок, з’являються такі симптоми:

 • раптовий біль, що швидко поширюється у верхній правій частині живота;
 • різкий, гострий біль в центрі живота, трохи нижче грудей;
 • біль у спині між лопатками;
 • біль у правому плечі;
 • нудота або/та блювота.

Болі в жовчному міхурі можуть бути різної тривалості. Від декількох хвилин до кількох годин.

Коли звертатися до лікаря?

Необхідно записатися на консультацію до лікаря, якщо у вас є якісь симптоми жовчнокам’яної хвороби або ознаки, які вказують на це захворювання. Натомість невідкладна допомога потрібна негайно, якщо у вас з’явилися гострі симптоми, що можуть свідчити про серйозні ускладнення в роботі жовчного міхура. До таких відносять:

 • біль у животі настільки сильний, що ви не можете сидіти на місці або знайти зручне положення;
 • пожовтіння шкіри та білків очей (жовтяниця);
 • висока температура та озноб;

Причини жовчнокам’яної хвороби

На сьогодні медицина не називає точної причини, яка зумовлює утворення каменів у жовчі. Лікарі вважають, що ЖКХ може виникнути через наступне:

 • жовч містить дуже багато холестерину. Зазвичай ця травна рідина містить достатню кількість хімічних речовин для розчинення холестерину, який виводиться з печінки. Але якщо печінка виділяє більше холестерину, ніж жовч може розчинити, надлишок холестерину перетворюється на кристали та, зрештою, у камені;
 • жовч містить дуже багато білірубіну — хімічної речовини, пігмента жовчі, що виробляється по закінченню циклу життя еритроцитів та їх розпаді. Певні умови змушують печінку виробляти занадто багато білірубіну. Наприклад, цироз печінки, інфекції жовчовивідних шляхів та деякі порушення крові. Саме внаслідок надлишку білірубіну й утворюються жовчні камені;
 • жовчний міхур не спорожняється правильно. Якщо жовчний міхур не спорожняється повністю або недостатньо часто, жовч може стати дуже концентрованою, густою, що і сприяє утворенню жовчних каменів.

Види жовчних каменів

Існує кілька різновидів жовчних каменів, які можуть утворюватись, їх назви залежать від джерела формування.

Найбільш поширений тип жовчного каменю, називається холестериновим. Часто він має жовтий колір чи близькі відтінки. Ці камені складаються переважно з не розчиненого холестерину, хоча можуть містити й інші компоненти. Такий тип трапляється у 80-90% випадків.

Другий варіант — пігментні жовчні камені. Вони темно-коричневі або чорні. Ці камені утворюються саме через перевищення вмісту в жовчі білірубіну.

Останнім варіантом є змішані жовчеві камені. Два попередні типи каміння можуть змішуватися.

Фактори ризику жовчнокам’яної хвороби

До факторів, які можуть підвищити ризик розвитку каменів у жовчі, належать:

 • жіноча стать;
 • вік від 40 років і старше;
 • зайва вага, особливо в стадії ожиріння;
 • малорухливість;
 • вагітність в анамнезі;
 • вживання їжі з високим вмістом жиру чи холестерину;
 • дотримання дієти з низьким вмістом клітковини;
 • спадковість;
 • цукровий діабет;
 • певні порушення крові, такі як серповидноклітинна анемія або лейкемія;
 • стрімке схуднення;
 • прийом лікарських препаратів, що містять естроген, таких як оральні контрацептиви або препарати гормональної терапії;
 • захворювання печінки;
 • аномалії розвитку жовчного міхура;
 • хронічний гемоліз;
 • алкогольний цироз печінки;
 • хронічні інфекції жовчних шляхів;
 • гельмінтози.

Ускладнення ЖКХ

При наявності у жовчному міхурі каменів можуть виникати різні ускладнення.

НазваПричинаПроцесСимптоми
ХолециститЗапалення жовчного міхураЖовчний камінь потрапляє у шийку міхура, тим самим спричиняє його запалення.Холецистит може викликати сильний біль і підвищення температури
ХолангітЗакупорювання загальної жовчної протокиЖовчні камені можуть перегороджувати трубки (протоки), по яких жовч тече з міхура або печінки до тонкого кишківника.В таких ситуаціях з’являється сильний біль, жовтяниця та інфекція жовчних проток.
Гострий панкреатитЗакупорювання протоки підшлункової залозиПротока підшлункової залози — це трубка, яка проходить від підшлункової залози й з’єднується з жовчним протоком, перед входом у дванадцятипалу кишку. Панкреатичні соки, які сприяють травленню, витікають через підшлункову протоку. Закупорювання порушує цей процес.Симптомами такого ускладнення є тривалі проноси, світле забарвлення калу, фізичне виснаження, різкий біль у животі, здебільшого в лівому підребер’ї, нудота, відрижка, блювання, здуттям. Панкреатит зазвичай вимагає госпіталізації.
Рак жовчного міхураЗлоякісне ураження стінки жовчного міхураНа ранніх стадіях протікає безсимптомно, момент переродження хронічного холециститу або поліпу жовчного міхура у злоякісну пухлину виявити неможливо. Переважно виявляється випадково під час УЗ діагностики чи після проведеної холецистектомії.На пізніх стадіях (неоперабельних): біль та важкість у правому підребер’ї після вживання їжі, здуття живота, проноси, гіркота та сухість у роті, температури тіла до 37.5–38,0 С, загальна слабкість та схуднення.

Люди з анамнезом жовчних каменів мають підвищений ризик появи раку жовчного міхура. Але така онкологія зустрічається дуже рідко, тому, хоча ризик підвищений, ймовірність раку жовчного міхура все ще залишається малою.

Профілактика ЖКХ

Ви можете знизити ризик появи каменів у жовчі, якщо:

 • не пропускайте приймання їжі. Намагайтесь дотримуватися звичного графіку приймання їжі кожен день. Пропуск їжі або голодування може збільшити ризик появи жовчних каменів;
 • скидайте вагу повільно. Якщо вам потрібно схуднути, робіть це повільно. Швидке схуднення може збільшити ризик появи жовчних каменів. Нормою скидання ваги є близько чотирьох кілограмів за один тиждень. Чим менше зайвої ваги ви маєте – тим менший цей показник;
 • їжте більше продуктів з високим вмістом клітковини. Включіть у свій раціон більше такої їжі, як фрукти, овочі та цільнозернові продукти;
 • підтримуйте комфортну вагу. Ожиріння і зайва вага збільшують ризик появи жовчних каменів. Працюйте над досягненням здорової ваги, зменшуючи кількість споживаних калорій і збільшуючи кількість фізичного навантаження. Як тільки ви досягнете комфортної ваги, дотримуйтеся її, продовжуючи здорове харчування і заняття улюбленими фізичними навантаженнями.

Діагностика жовчнокам’яної хвороби

Лікування та попередня діагностика здійснюється тільки спеціалізованим лікарем-гастроентерологом. Сам процес діагностування жовчнокам’яної хвороби відбувається завдяки проходженню специфічних тестів та процедур. А саме:

 1. УЗД живота. Цей тест найчастіше використовується для пошуку ознак жовчних каменів. УЗД живота передбачає переміщення пристрою (перетворювача) вперед і назад по передній черевній стінці. Перетворювач посилає сигнали на комп’ютер. А він створює зображення, які показують структури у вашому животі.
 2. Ендоскопічне УЗД. Ця процедура може допомогти виявити більш дрібні камені, які можуть бути пропущені на УЗД живота. Під час ендоскопії лікар пропускає тонку гнучку трубку (ендоскоп) через рот і травний тракт. Невеликий ультразвуковий прилад (перетворювач) у трубці видає звукові хвилі, які створюють точне зображення навколишніх тканин.
 3. Інші тести візуалізації. Можуть включати пероральну холецистографію, сканування гепатобіліарної амінооцтової кислоти, комп’ютерну томографію (КТ), магнітно-резонансну холангіопанкреатографію або ендоскопічну ретроградну холангіопанкреатографію. Жовчні камені, виявлені за його останнього дослідження, можуть бути видалені під час процедури.
 4. Аналізи крові. Допоможуть виявити інфекцію, жовтяницю, панкреатит або інші ускладнення, спричинені жовчними каменями. Процедура Являє собою типовий забір крові в лабораторії.

Лікування жовчнокам’яної хвороби

Більшість людей з каменями в жовчному міхурі, які не викликають симптомів, не потребуватимуть лікування. Проте, такий висновок може зробити лише гастроентеролог. Лікар може порекомендувати вам бути обачним та уважним у майбутньому до посилення болю у верхній правій частині живота. Якщо з’являються больові симптоми — важливо звернутися до фахівця та провести лікування.

Варіанти лікування жовчних каменів включають:

 1. Хірургічне втручання для видалення жовчного міхура (холецистектомія). Лікар може порекомендувати операцію з видалення жовчного міхура, оскільки камені в жовчі часто рецидивують. Після видалення жовчного міхура, жовч надходить з печінки безпосередньо в тонку кишку, а не зберігається в жовчному міхурі. Для повноцінного функціонування тіла жовчний міхур не критично обов’язковий. Його видалення не вплине на здатність перетравлювати їжу, але це може спричинити діарею, яка зазвичай є тимчасовою.
 2. Ліки для розчинення жовчних каменів. Ліки, які ви приймаєте перорально, можуть допомогти розчинити жовчні камені. Але може знадобитися кілька місяців або років лікування, щоб розчинити камені в жовчі таким чином повністю. Також важливо розуміти, що камені у жовчному міхурі, ймовірно, з’являться знову, якщо лікування припиниться.

У будь-якому разі починайте з відвідування лікаря. На консультації фахівець визначатиме чи показано хірургічне лікування каменів, виходячи з ваших індивідуальних симптомів та результатів діагностичного тестування.

Володимир Стрішенець

Сертифікований лапароскопічний та пластичний хірург

Робочі години

Понеділок - П'ятниця:
8.00 - 20.00
Субота - Неділя:
8.00 - 18.00

Контакти

Телефон: +38 (097) 1385880Дзвоніть в будь який часЩе контакти